Papež prohlásil deset nových svatých

Date:

Papež František svatořečil v neděli deset osobností z Itálie, Francie, Nizozemska, Indie a Uruguaje. Na Náměstí sv. Petra v Římě se shromáždily tisíce věřících z celého světa. TASR zprávu převzala z agentury AFP a Vatikánského rozhlasu.

Obrazy deseti nových svatých zavěšené na fasádě Baziliky sv. Petra ve Vatikánu. 15. květen 2022

Kanonizační mši vedl 85-letý papež a zúčastnili se na ní mimo jiné i francouzský ministr vnitra Gerald Darminin a italský prezident Sergio Mattarella.

Obrazy deseti nových svatých byly zavěšeny na fasádě Baziliky sv. Petra. Papež, obklopený přibližně 50 kardinály a 300 biskupy a kněžími, se narozdíl od uplynulých dnů neukázal na invalidním vozíku, píše AFP.

Podle pravidel katolické církve bylo všech deset nových světců již dříve blahořečeno. Mezi novými světci byl také francouzský voják a výzkumník Charles de Foucauld, který se stal katolickým knězem a žil mezi trapistickými mnichy v Sýrii, Palestině a nakonec mezi Tuarégy v alžírské poušti. Zavraždili ho bandité 1. prosince 1916, jeho skutky ho však překonali a stal se jedním z nejoslavovanějších mužů víry ve Francii, píše AFP.

Dalším novým svatým byl mimo jiné holandský karmelitánský kněz, teolog a novinář Titus Brandsma, který se vzepřel nacistům během druhé světové války. Vyjádřil se proti nim před napadením Nizozemska Německem v roce 1940 i po něm a povzbuzoval katolické holandské noviny, aby odolávaly propagandě okupantů. Zatkli ho v lednu 1942 a skončil v koncentračním táboře Dachau, kde 26. července téhož roku zemřel poté, co mu podali injekci s kyselinou karbolovou.

Blahořečili ho v roce 1985 poté, co byl prohlášen mučedníkem. Následně se zjistilo, že vykonal zázrak – který je třeba doložit ke svatořečení – když uzdravil karmelitánského kněze, upřesňuje AFP.

Pope greets the pilgrims during his weekly general audience

Papež v neděli mimo jiné svatořečil i prvního Inda – laika, který nebyl vysvěcen za kněze.

František ve svém projevu zdůraznil, že svatost nespočívá „v několika hrdinských činech, ale v množství činů každodenní lásky,“ cituje Vatikánský rozhlas. Jak dodal, láska znamená sloužení a zasvěcení vlastního života ostatním.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co dělat po negativní zkušenosti s obchodem

Všichni jsme pouze lidé, a tak se nám ne...

Brzdové třmeny: Repase jako ideální řešení pro opravu brzd

Vzduchové brzdy jsou poškozovány zejména vlhkostí a posypovou solí,...

Souboj Unlocator VPN s HideIPVPN: Kdo má lepší hodnocení

Jaká z těchto VPN je lepší: Unlocator VPN, nebo...