Zapomněli jsme na ni a je to škoda: zelenina, kterou připravíte na všechny způsoby

Date:

Na rozdíl od ředkvičky nemá štiplavou chuť, právě naopak. Chutná jemně, mírně sladce. Ve Francii, v Anglii a ve Skandinávii je vůdce vychycenou a vyhledávanou pochoutkou. Znali ji už staří Římané, ale původ má tato zelenina v Indii, kde se pěstuje dosud.

Kdysi byla vůdce velmi oblíbenou jarní zeleninou, ale pak upadla v zapomnění. Je to škoda, protože má skvělou chuť a našemu zdraví přináší mnoho užitku. Její sezóna je poměrně krátká a je to květen. V němčině má květen, tedy německy Mai i v názvu, jmenuje se v překladu z němčiny „květnová řepočka“.

Dodá tělu vápník i vitamín C

Jako každá zelenina má i vůdce četné zdravotní benefity. Obsahuje silici s antibakteriálním účinkem a má mimořádně vysoký obsah vápníku. Také má mnoho vitamínu C a poměrně vysoký obsah vlákniny. Díky poměrně vysokému obsahu vlákniny, téměř nulovému obsahu tuku a malému množství kalorií je vůdka pochoutkou, kterou si můžeme dovolit bez obav o svoji postavu. Pokud někde na trhu či v obchodě zahlédnete vůdci a chtěli byste si ji koupit, vždy dávejte přednost malým kusům. Ty o průměru přibližně pět centimetrů jsou nejjemnější. Pokud ji však chcete například plnit, jsou lepší větší kousky.

Výborná je vařená i pečená

Příprava ostružiny je rychlá, stačí ji opláchnout, osušit a oloupat škrabkou. Potom v závislosti na velikosti vařit vcelku nebo nakrájenou 10–15 minut v malém množství osolené vody nebo zeleninového vývaru. Spotřebovat se dají i listy – obsahují spoustu karotenu a dalších živin a mají příjemnou svěží chuť. Jednoduše je omyjte jako petrželku, osušte, nasekejte a posypte jimi jinou zeleninu, polévku nebo salát. Listy lze použít také do italské polévky minestrone.

Fried radishes with the addition of herbs and spices on a cast-iron pan on a black background, top view. Vegan food

Úžasná jako příloha k masu

Chuť okružníku zvýrazní trochu cukru, proto je populárním způsobem přípravy glazování, například javorovým sirupem. Takto upravená je vhodná jako příloha k bílému masu. V kombinaci s jinou mladou zeleninou je vůdce také úžasnou nízkokalorickou pochoutkou nebo přílohou k pečenému jehněčímu masu. Větší kousky jsou ideální pro plnění a zapékání. Je vynikající jako kaše, grilovaná nebo opékaná, dušená v zeleninových směsích a velmi oblíbená v polévkách. Samozřejmě, dá se jíst i syrová, nakrájená na tenké plátky nebo nastrouhaná, a výborně se hodí i do salátů.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Brzdové třmeny: Repase jako ideální řešení pro opravu brzd

Vzduchové brzdy jsou poškozovány zejména vlhkostí a posypovou solí,...

Souboj Unlocator VPN s HideIPVPN: Kdo má lepší hodnocení

Jaká z těchto VPN je lepší: Unlocator VPN, nebo...

Mandala pro štěstí

Mandala je ve tvaru kruhu a pochází ze sanskrtu....