Zelenskyj: Naše hudba dobývá Evropu. BBC mluví o politice

Date:

Naše odvaha ohromuje svět a hudba dobývá Evropu, pochválil Volodymyr Zelenskyj vítězů Eurovize, skupinu Kalush Orchestra. BBC ještě před finálovým koncertem označila letošní ročník za jeden z nejvíce politických za poslední roky.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval hiphopové skupině Kalush Orchestra, která v noci na neděli vybojovala v italském Turíně pro Ukrajinu prvenství v písničkové soutěži Eurovize.

„Naše odvaha ohromuje svět, naše hudba dobývá Evropu!“ napsal Zelenskyj na sociální síti Facebook poté, co formace porazila 24 dalších soutěžících, informuje tisková agentura AFP.

Frontman této pětičlenné skupiny Oleh Psiuk po vystoupení vyzval z pódia v angličtině: „Prosím, pomozte Ukrajině a Mariupolu! Pomozte Azovstalu hned teď!“

Psiuk později poděkoval každému, kdo na soutěži hlasoval pro jeho Rusy okupovanou vlast. „Toto vítězství je pro Ukrajinu velmi důležité, zejména v letošním roce. Děkujeme vám z celého srdce. Sláva Ukrajině!“ řekl Psiuk novinářům.

Sláva Ukrajině, znělo Turínem! Vítězem Eurovize se stal ukrajinský Kalush Orchestra

Členové skupiny Kalush Orchestra dostali od ukrajinské vlády speciální povolení vycestovat a zúčastnit se Eurovize, protože muži v bojovém věku mají zakázáno opustit zemi. Jejich povolení vyprší už za dva dny.

Psiuk si podle vlastních slov není zcela jistý, co jeho kapelu čeká, jelikož na Ukrajině zuří válka. „Jako všichni Ukrajinci i my jsme připraveni bojovat až do konce,“ uvedl.

Letošní ročník mezinárodní písňové soutěže Eurovize je nejprve jedním z nejvíce politických za poslední roky. Rusko dostalo zákaz, Ukrajina je považována za favorita na vítězství, napsala ještě před finálovým koncertem, během něhož 25 hudebních uskupení vystoupilo před živým publikem v severoitalském Turíně. Další miliony diváků soutěž sledovaly v televizích po celém světě.

Ukrajinská skupina Kalush Orchestra přitom nebyla původní ukrajinskou volbou. Zemi měla nejdříve zastupovat Alina Pašová, devětadvacetiletá raperka a bývalá účastnice reality show. Když se ale ukázalo, že navštívila okupovaný Krym, vyvolalo to vlnu pobouření a namísto ní dostal šanci vystoupit právě Kalush Orchestra, folk-rapová skupina ze západu Ukrajiny.

Kiev, Ukraine – August 24, 2019: President of Ukraine Vladimir Zelensky during the celebration of Independence Day on Independence Square

V jejich písních se mísí ukrajinské rytmy, kostýmy a taneční pohyby spolu se současným hip hopem a sázkové kanceláře jim dávaly 60procentní šanci na vítězství. Píseň Stefania, se kterou vystoupili, vznikla původně jako pocta matce frontmana kapely. Od ruské invaze na Ukrajinu 24. února se ale změnila v hymnu národa, jehož zemi pustoší válka, napsala agentura AP. Původní text totiž získal zcela nový význam. „Vždy najdu cestu domů, i když jsou všechny cesty zničeny,“ zpívá se v ní.

Šestičlenná chlapecká kapela dostala speciální povolení, aby mohla opustit zemi a reprezentovat Ukrajinu a ukrajinskou kulturu na soutěži. Jeden z původních členů skupiny zůstal na Ukrajině bojovat, ostatní se plánují vrátit, jakmile Eurovize skončí.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co dělat po negativní zkušenosti s obchodem

Všichni jsme pouze lidé, a tak se nám ne...

Brzdové třmeny: Repase jako ideální řešení pro opravu brzd

Vzduchové brzdy jsou poškozovány zejména vlhkostí a posypovou solí,...

Souboj Unlocator VPN s HideIPVPN: Kdo má lepší hodnocení

Jaká z těchto VPN je lepší: Unlocator VPN, nebo...